Mevlana Değişim Programı

MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. 23 Ağustos 2011 tarih ve 28034 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmelik ile birlikte yurt dışındaki yükseköğretim kurumları ile ülkemizdeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin önü açılmıştır.

Değişim programına katılmak isteyen öğrenciler en az bir en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları ise en az 1 hafta en fazla 3 ay süreyle dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere programdan faydalanabilirler. Benzer şekilde dünyanın bütün bölgelerinden de öğrenci ve öğretim elemanları Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarına program kapsamında gelerek eğitim-öğretim faaliyetlerine katılabilirler.

MEVLANA

Programa adını veren Mevlana'nın asıl adı Muhammed Celaleddin'dir. Mevlana, bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan yöresinin Belh şehrinde 1207 tarihinde doğmuştur. Mevlana ismi, Sultan Veled, Şems-i Tebrizi ve sevenlerince kullanılmış; adeta onunla özdeşleşen evrensel bir simge olmuştur. Batılılarca da Rumi olarak bilinmektedrir.

XIII. yüzyılda yaşamış, ama eserleriyle çağları aşmış bir sufi olan Mevlana; "Gel ne olursan ol, gel" dizelerine yansıdığı üzere insanlar arasında herhangi bir ayrım gözetmemiştir. Merhameti, karşılıksız ve sınırsız insan sevgisinin yanı sıra sonsuz hoşgörüsüyle sadece İslam alemini değil, tüm insanlığı kendisine hayran bırakmıştır. Hayata ve insanlara bakışıyla bir fikir adamı olarak da tüm dünyada kabul görmektedir. 

Öğrenim hayatı boyunca dönemin değişik ülke ve şehirlerinde yer alan eğitim kurumlarını hem bir öğrenci hem de bir bilim insanı olarak ziyaret etmiştir.

MEVLANA EXCHANGE PROGRAMME

Mevlana Exchange Programme is a programme which aims the exchange of students and academic staff between the Turkish higher aducation institution and higher education instutions of other countries. With the regulation published in August 23, 2011 (num :28034), student and academic staff exchange between Turkish higher education institutions and higher education institutions of other countries has been possible.

Student may study abroad for one(minimum) or two(maximum) terms and academic staff may lecture abroad from one week(minimum) to three months(maximum). Accordingly, students and academic staff from any country may benefit from this programme being hosted by Turkish higher education institutions in order to study or lecture.

MEVLANA

The original name of Mevlana, from whom the name of the programs is inspired, is Muhammed Celaleddin. Mevlana was born in 1207 in Belh of Horasan distinct that is now in the border of Afghanistan. The name "Mevlana" was used by Sultan Veled, Şems-i Tebrizi and his lovers, and virtually is a universal symbol which identifies with him. Also, he is known as Rumi by the Western people. Mevlana lived in the 13th century, but as a sufi who got beyond the ages with his works, did not make any discrimination between people as indicated in his verse "Come, come whoever you are". As well as his mercy, voluntary and unlimited humanity, he had endless tolerance and he impressed and life. 

Throughout his education, he visited the educational institutions of various cities in different countries not only as a student but also a scholar. Mevlana attributed great importance to "change" in his philosophy throughout his life.