Haberler

MEÜSEM

Bizim Prometheuslarımız


Mersin Üniversitesi’nde yürütülen Sürekli Eğitim uygulamaları kapsamında “Bizim Prometheus’larımız” adlı bir proje geliştirildi. Proje ile ulusal ve uluslararası platformda kendini kanıtlamış; bilim, sanat ve diğer sosyal alanlarda başarısı alkışlanmış kişileri, yani bu toprakların yetiştirdiği Prometheus’ları, gerek öğrenciler ve öğretim elemanları gerekse de Mersin halkı ile buluşturmak hedefleniyor.

“Bizim Prometheus’larımız” adlı proje çerçevesinde Mersin Üniversitesi’ne her ay bir konuk davet edilmesi planlanıyor ve proje ile dinleyicilere, daha iyiye ulaşmak için çabalamanın gerekliliğini, şu anda bulundukları noktanın daha iyisinin her zaman var olduğunu hatırlatmak öngörülüyor. Proje kapsamında şimdiden davet edilen Prometheus’lardan bazıları şöyle: Muazzez İlmiye Çığ ve Hayrettin Karaca (20 Ekim 2009), Zihni Göktay (Kasım), Sabiha Tansuğ (Aralık), Fuat Güner (Ocak), Esin Afşar (Mart), Sunay Akın (Nisan).

Prometheus: Aklını kullanarak önceden bilen, geleceği gören anlamına gelir. Mitolojide bilginin ve buna bağıntılı olarak da özgür düşüncenin, aklını kullanmanın simgesi olan, ateşi tanrılardan çalıp insanlara armağan eden kahramanın adıdır. Yaptıkları nedeniyle sonsuza kadar cezalandırılacağını bilmesine rağmen, insanlara sadece kendi akıllarını kullanarak gerçek özgürlüğe ulaşabileceklerini anlatabilmek için, doğru bildiğini yapmaktan vazgeçmemenin, aklın ve ışığın simgesi olmuştur.


 
Proje Koordinatörü: Doç. Dr. Tamer AKÇA, Tıp Fakültesi