NULL Mersin Üniversitesi | Kütüphane Ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı | Abone Olunan Veritabanları |

Abone Olunan Veritabanları

A-TO-Z ELEKTRONİK

DERGİ LİSTESİA-TO-Z Elektronik Dergi Listesi
, veritabanlarımızda yer alan elektronik dergilerin alfabetik listelerine erişimi sağlamaktadır. Konuya göre ve dergi adına göre tarama yapmak mümkündür. Veritabanlarımızdaki e-dergileri alfabetik olarak görmenizi sağlar.
VERİTABANLARI MAKALE TARAMA MOTORU

(Uptodate, Safari Business E-Books, BMJ Clinical Evidence, hariç)
Ebsco firmasının bir ürünü olan EDS (Ebsco Discovery service) veri tabanı, abone olunan tüm veritabanlarında (uptodate, safari business e-books, BMJ Clinical Evidence hariç) makale adına göre tarama yapma olanağı sağlayan bir toplu tarama motorudur.  "Choose databases" seçeneği ile istediğiniz veritabanlarını seçerek de tarama yapabilirsiniz. "Advanced Search" tarama arayüzündeki seçenekler ile arama kriterlerinizi sınırlandırabilirsiniz. Tarama yapılamayan veritabanları  (uptodate, safari business e-books, BMJ Clinical Evidence için bu veritabanlarının kendi logolarına tıklayarak ayrı ayrı tarama yapabilirsiniz.
  
 

(
Atıf veritabanıdır)               
Bu veri tabanına ULAKBİM üzerinden erişim sağlanmaktadır. ISI firmasının bir ürünü olan Web of Science, atıf indekslerinin Web üzerinden bir tarayıcı aracılığı ile taranabilmesine olanak sağlayan bibliyografik bir veri tabanıdır. Web of Science veri tabanında konu, yazar adı, dergi adı, ya da adres kısımlarından spesifik makaleler aranabilir. Ayrıca spesifik bir makaleye kimler tarafından atıfda bulunulduğu ya da makalenin atıfta bulundugu diğer makalelere de ulaşmak mümkündür.  Web of Science kapsamındaki atıf indeksleri: * Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED) --1980-present * Social Sciences Citation Index (SSCI) --1980-present * Arts & Humanities Citation Index (A&HCI) --1980-present * Conference Proceedings Citation Index- Science (CPCI-S) --1990-present * Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (CPCI-SSH) --1990-present Web of Science atıf indeksleri düzenli olarak güncellenmektedir.

 


SCOPUS       

(Atıf veritabanıdır)      
  

Kullanım Kılavuzu     


SciVerse Scopus bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan; hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veritabanıdır. Sanat ve insani bilimlerin yanı sıra fen bilimleri, teknoloji, tıp ve sosyal bilşmler alanında bütün dünyadan 5.000'in üzerindeki yayıncının 18.500'ün üzerindeki dergisini kapsar. Scopus %70'i 1996'dan beri yayınlanmış özetler ve oldukça geniş, kaliteli web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 43 milyon kayıt içerir.  
 
      (YENİ)                 


ULAKBİM tarafından üniversitemize erişimi sağlanan cab abstrakt veri tabanı, dergiler, seri yayınlar, konferans tutanakları, kitaplar, tezler, yıllık raporlar, patentler ve standartlar için bibliyografik bilgiler ile bazı kaynaklar için tam metin bilgi sağlamaktadır.

IEEE
Tübitak-Ulakbim tarafından sağlanan erişim linki ile bu veri tabanından tam metin kaynaklara erişilebilmektedir. Teknoloji, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Fizik ve ilişkili konularda tam metin erişim hizmeti vermektedir. 413 adet tam metin dergiye ve 2.100 adet standarda tam metin erişim imkanı sağlamaktadır.
 

Safari Books Online
E-KİTAP VERİTABANI


E-KİTAP VERİTABANI


*PDF'leri bilgisayarınıza indirmek için SIGN IN (üye) olmanız gerekmektedir.

Ebrary Kitap İndirme KılavuzuSafari
bünyesinde yer alan iki veri tabanı aracılığıyla toplam 36.900 e-kitaba tam metin erişim sağlanmaktadır.  Safari Business Books Online Elektronik Kitap veri tabanı, Finans ve Muhasebe, İnsan Kaynakları Yönetimi, Yöneticilik (strateji, liderlik, pazarlık, takım kurma vs.), Mesleki Beceriler, İletişim, Kalite, Satış ve Pazarlama, Teknoloji, İş Hayatı için gerekli temel ve ileri düzeyde beceriler gibi konuları kapsamaktadır. Safari IT Books Online Elektronik Kitap veri tabanı ise İş Kaynakları, Sertifikalar, Cisco, Yaratıcı Medya, Veritabanı, e-iş, Java, Linux / Unix, machintosh,. NET, Networking, Perl, Photoshop, Programlama, Yazılım Mühendisliği, Web Yöneticiliği, Web Tasarımı, Web Geliştirme, Windows, Windows programlama ve XML gibi konuları içermektedir. Basit ve Gelişmiş arama seçenekleriyle veri tabanı içindeki kitaplara erişilebilmektedir.EBRARY
Elektronik Kitap Veri tabanı'ndaki e-kitap sayısı 119.621'dir. Kapsadığı Koleksiyon Sayısı: 16 koleksiyon (Antropoloji ve Sosyoloji, İşletme ve Ekonomi, Bilgisayar ve Bilgi Teknolojileri, Eğitim, Mühendislik ve Teknoloji, Tarih ve Politik Bilimler,Beşeri Bilimler,Dil,Edebiyat ve Dilbilim,Hukuk,Uluslararası İlişkiler ve Kamu Politikası,Yaşam Bilimleri,Tıp,Hemşirelik,Doğa Bilimleri,Psikoloji,Din,Felsefe)

 

American Mathematical Society
MathSciNet


Mathematical Reviews on the Web 
 
MathSciNet, 1950 yılından günümüze kadar matematikle ilgili yayınlara ait eleştiri, atıf ve bibliyografik bilgi veren web tabanlı bir veri tabanıdır ve Amerikan Matematik Derneği tarafından oluşturulmuştur. Bu veri tabanı iki bölümden oluşmaktadır.Mathematical Reviews: Matemetikle ilgili eleştirilerin tam metinlerine erişim olanağı sağlanmaktadır.
Current Mathematical Publications: Güncel matematik yayınları kısmı henüz yayınlanmamış veya çok yakında çıkacak olan yayınlarla ilgili bibliyografik verilere ait bir konu indeksidir. Burada listelenen yayınlar daha sonra matematik eleştirilerine girer. Matemetikle ilgili yayınlar günlük olarak, eleştiriler aylık olarak güncellenmektedir. Orijinal çalışmaları elde etmek için çevrim içi dergi makalelerine, elektronik dergilerin kendi web sayfalarına, Amerikan Matematik Derneği' nin kitap satış merkezine bağlantılar vardır.
 
  
Ebsco firmasının bir ürünü olan DynaMed veritabanı ULAKBİM tarafından erişimimize açılmıştır. "En güncel hasta başı bakım kaynağı"  olarak nitelendirilen DynaMed, Kanıta Dayalı Tıp veritabanıdır.

EDUCATION INDEX RETROSPECTIVE: 1929- 1983  
 (YENİ)                   


ULAKBİM tarafından üniversitemize sağlanan Education Index Retrospective, çok-kültürlü/etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim v.b. konularındabirçoğu hakemli olmak üzere 700’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 835.000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

 

Kullanım Kılavuzu      

 
 
Elsevier Clinical Key, Elsevier’in tum tıbbi ve cerrahi icerigini – 1100’den fazla kitap, 620’den fazla en saygın dergi ve 9000’den fazla cerrahi ve tıbbi mudahale videosu – bir araya getirerek ve uygulama rehberleri, hastaları egitici brosurler ve MEDLINE’ın tamamı gibi diger degerli icerikle birlestirerek gerceklestirmektedir.Elsevier Clinical Key, bir klinik bilgi arama motorundan ya da size tek turde bilgi sunan bir hasta bası aracından fazlasıdır. Bu, tıp uzmanlarının bilgiyi ve cevapları nasıl aradıklarını anlamak icin tasarlanmıs ilk akıllı klinik bilgi motorudur.
EbscoHOST
Fen bilimleri, Sosyal Bilimler ve Tıp bilimleri alaninda cesitli tam metin dergiler sunan bir veri tabanıdır. Altında çeşitli veri tabanlarını barındırmaktadır. Bu veri tabanları içerisinde 12.224 adet elektronik içeriğe tam metin erişme imkanı sağlamaktadır.
 
 


PROQUEST DISSERTATIONS AND THESES GLOBAL   

(YENİ)


 

Dünyanın en kapsamlı Tez veritabanı olan PQDT, 1743’den günümüze 1.5 milyon Tam metin olmak üzere toplamda 3 milyondan fazla doktora ve master tezi içermektedir.

Önde gelen uluslararası 700’den fazla üniversite ve araştırma kuruluşu tezlerini PQDT ile yayınlamaktadır. Her yıl ortalama 15.000 Tez eklenmektedir. Dünya genelinde 3.000, Türkiye’de ise 60’ın üzerinde kütüphanede kullanılmaktadır.


ProQuest FLOW  
           
  Makale ve Atıf  Yönetim Aracı         
               
      
(YENİ)

Kullanım Kılavuzu
 
 

Flow Makale ve Atıf Yönetim Aracı

Flow Makale ve Atıf yönetim aracı ile veritabanları, internet, gazeteler ve bir çok kaynakta yer alan Tam Metin makale ve dökümanları, ayrıca kendi yüklediğiniz dosyaları çevrimiçi olarak saklayabilir; 3.000 farklı atıf stili içerisinden istediğinizi seçerek tek tıklama ile künye bilgilerini alabilirsiniz.

Tamamen bulut tabanlıdır, bilgisayara kurulum gerektirmez. Kampüs içerisinde olmak, proxy gerektirmez.

Araç ayrıca isteğe bağlı Word eklentisi ile makaleyi yazarken referanslarınızı seçme ve ekleme imkanı sunmaktadır.

Kendi hesabınızı oluşturmak için kampüs içerisindeyken şu adrese gitmeniz ve @mersin.edu.tr adresiniz ile giriş yapıp, şifre oluşturmanız yeterli olacaktır: http://flow.proquest.com/signup

E BOOK ACADEMIC COLLECTION


EBSCO bünyesinde yer alan ve her disiplinden elektronik kitap sunan EBSCO E-BOOK ACADEMIC COLLECTION isimli veritabanına abonelik yapılmıştır. İçinde MIT Press'ten Taylor & Francis'e, Oxford University Press'den Elsevier'e kadar çeşitli yayınevlerinden 132.110 adet elektronik kitap bulunmaktadır. Yıl içerisinde sayı daha da artabilecektir. EBSCO E-Kitap Veritabanına buradan ulaşılabileceği gibi, sadece EBSCOHOST logosuna tıklayarak buradan EBSCOHOST WEB başlığına tıklandığında diğer veritabanlarının yanı sıra elektronik kitap veritabanının da listede ismi görülecektir.  Daha detaylı bilgi için Kütüphanemiz ana sayfasında aşağıdaki menülerden -İlan Panosu- menü başlığına tıklanarak buradan EBSCO E-KİTAP dosyasına ulaşılabilinir.


APA PsycARTICLES

Sadece Psikoloji bölümünün IP'lerine açıktır.

American Psychological Association (APA) tarafından yayınlanan bu veritabanı psikoloji ve ilişkili alanlardaki 102 adet dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. Bu veritabanına psikoloji bölümünün IP'leri tanımlandığından abonelik sözleşmesi gereğince sadece Psikoloji bölümünün kullanımına açıktır. Linke tıkladıktan sonra alfabetik düzende gelen veritabanları içerisinden PsycARTICLES'ın yanındaki kutucuğu işaretleyerek tarama yapabilirsiniz.

 

TÜRKÇE E-KİTAP VERİTABANI

 Hiperkitap Türkçe elektronik kitap veritabanıdır. Veritabanının içerisinde 28 konu başlağı altında 11.800'den fazla e-kitap bulunmaktadır. İçerdiği Konular: Astronomi, bilgisayar, çevre bilimleri, edebiyat,eğitim,ekonomi, enerji,finans fizik,güzel sanatlar, hukuk,iletişim, istatistik, işletme, kimya, kültürel çalışmalar, kütüphanecilik,matematik, medya, mühendislik, müzik,politika, psikoloji, seyahat,sosyoloji, spor, tarım, tarih,tıp, turizm, uluslararası ilişkiler,uzay ve yönetim bilimleri gibi konularda 220 yayınevinin kitaplarını içermektedir.

 

ENGINEERINGVILLAGE2 Veri tabanı, tüm mühendislik, bilim, teknoloji, bilgisayar, mühendislik standartları ve patentler vs. konularında kaynaklar bulundurur. Ei Compendex içeriğinde 8 milyondan fazla kayıt ve 5000'den fazla mühendislik dergisi ve konferansının özetini kapsamaktadır. 1969'dan günümüze tüm mühendislik yayınlarını içermekte olan bu veritabanı bir indeks veritabanı olup, diğer veritabanlarından tam metin kaynak sağlayabilmektedir.

 

               


Taylor & Francis
veri tabanı; Sosyal ve Beşeri Bilimler,Fen Bilimleri, Teknoloji ve Tıp alanlarında olmak üzere toplam 1.754 adet elektronik dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. Dergilerin arşivine erişim çoğunlukla 1997 yılına kadar olmaktadır. 


 

OVID LWW Veritabanı Lippincott Williams & Wilkins dergilerini içeren 346 adet e-derginin bulunduğu Tıp, Hemşirelik, Sağlık ve ilişkili diğer disiplinleri içeren bir veri tabanıdır. Veri tabanından tam metin erişim sağlanmaktadır.

 

BMJ JOURNALS ONLINE COLLECTION: BMJ Journals veri tabanı, içeriğinde 22 adet tam metin elektronik dergiyi barındırır. Sağlık alanında geniş bir konu yelpazesini kapsamaktadır. 

BMJ CLINICAL EVIDENCE:  Kanıta dayalı tıbbi bilgler içermektedir. Yaygın klinik müdahalelerin etkileri konusunda sürekli güncelleştirilen uluslararası bulgu kaynağıdır. Hastalığın bir özeti ile bu hastalığa yönelik koruyucu ve tedavi müdahalelerin yararları ve zararları konusunda bilgiler içerir. 


 

OXFORD JOURNALS ONLINE Veritabanı; Fen bilimleri, sosyal bilimler, teknoloji, sağlık bilimleri, sanat ve beşeri bilimler alanında 285 dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. Geriye dönük erişim tarihinin büyük bir kısmı 1998 yılından itibaren günümüze kadar olmakla birlikte, dergiye göre yıllarda farklılıklar olmaktadır. 
 

SAGE PREMIER Veri tabanı; 730 adet dergiye tam metin erişim olanağı sunmaktadır. 1999 yılına kadar dergilerin eski sayılarına erişim mümkün olmaktadır. Kapsamı; iletişim, Eğitim, Yönetim ve Organizasyon, Malzeme Bilimi, Kriminoloji, Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri, Siyaset, Psikoloji, Sosyoloji, Kentsel Araştırmalar, Şehir Planlama...

 

 
JSTOR (Journal Storage) Veritabanı; Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarını kapsamaktadır. Uluslararası düzeyde yayınlanmış 1.666 hakemli dergi içerir. Derginin ilk çıkış yılından günümüze kadar olan (son 2-5 yılı hariç) tüm sayılarına tam metin erişilmektedir.

ACS (American Chemical Society) Veri tabanı; kimya ve ilişkili alanlarda 48 adet dergiye tam metin erişim imkanı sunmaktadır. Dergi listesi için pano alanına bakılabilecegi gibi, veritabanının sayfasında üst menülerden -Journals A-Z- alanından da görülebilir. 1879'dan günümüze arşiv erişimine ulaşılabilmektedir.


 

The Cochrane Library; Kanıta dayalı referans niteliğinde bilgiler sunan bir veri tabanıdır. Wiley bünyesinde bulunan bu veri tabanı; hasta bakım alanlarındaki (hastaneler, sağlık kuruluşları vb.) her düzeyde araştırma yapmak için yüksek kalitede veri sağlayan kaynakları içeren bir koleksiyondur. The Cochrane Library, her çeşit koruyucu sağlık hizmetleri sunan doktor, hemşire, hasta bakıcı, sağlık alanında çalışan profesyoneller, politika üreticileri ve hastalar için tedavilerin etkililiği hakkında güncel kanıtlar sunmaktadır.


 

UpToDate, Tıp ve ilişkili disiplinlerde kanıta dayalı, klinik bilgilerin yer aldığı, danışma kaynaklı bir veri tabanıdır. Sürekli güncellenmektedir.  

UAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı) bünyesinde bulunan INIS (Uluslararası Nükleer Enformasyon Sistemi) veritabanı; nükleer bilim ve teknolojinin barışçıl amaçlarla kullanılmasına yönelik hizmet veren, nükleer alanda dünyanın en geniş literatürüne sahiptir. Bu sistem günümüzde 146 üye ülke tarafından yürütülmektedir. INIS Veritabanında 2.7 milyondan fazla referans yer almakta ve yıllık ortalama 60.000 - 80.000 referans artışı olmaktadır. Ticari kanallardan bulunması zor olan "non-conventional" bilimsel rapor, tez, broşür, patent vs. ve 700.000'in üzerinde tammetin koleksiyonuna ulaşılabilmektedir. PDF'leri görebilmek için sorgulama yapılırken, gelen sonuçlar listesinde satırların yanlarında bulunan + artıların üzerine tıklandığında, makalenin kimlik bilgisi gelmektedir. Kimlik bilgisi alanında "Source" yazan kısımda yer alan -Available http::/www.... yazan satıra tıklandığında, PDF'leri getirmektedir. 

BAŞBAKANLIK

Resmi Gazete içerikleri, Başbakanlıkça hazırlanan bir veritabanıdır. Çeşitli konu başlıklarında dizinlendirilerek hazırlanmıştır. 
   Lebib Yalkın Mevzuat Bilgi Bankasında Resmi Gazete içerikleri, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge, içtihatlar vb. gibi güncel mevzuata elektronik ortamda erişilmesini sağlayan ve tammetin içerik sunan bir veritabanıdır. Şifre gerekmemektedir. Sol taraftaki menulerde yer alan ana başlıklara tıklanınca alt başlıklar gelir, bu alt başlıklara tıklanınca sağ taraftaki alana mevzuatlar gelir, bu satırların üzerine çift tıklanınca tam metin açılır. 

Kazancı Mevzuat ve İçtihat Bilgi Bankası veritabanı,  tüm mevzuatlar ve içtihatlar hakkında bilgi veren bir veritabanı olup, kanun, tüzük, yönetmelik, genelge, tebliğ, resmi gazete vb. aramak için, aranmak istenen bilginin numarasından, resmi gazete numarası ve tarihinden, konu başlıklarından veya anahtar kelimeler gibi parametreler kullanılarak arama yapılabilmektedir. Üniversitemize Ip erişimli olduğundan şifre gerekmemektedir.


 

World E-Book Library 
  

World e-Book Library veritabanı akademik araştırmalara yardımcı elektronik kitap ve elektronik belgelerin sunulduğu dünyanın en büyük elektronik kütüphanelerinden biridir.  2.800.000’den fazla akademik araştırma kitabına ve belgeye tam metin erişim sağlar.Veritabanının içeriğinde;  - Akademik kitaplar, - Çağdaş ve nadir eserler, - 8000 Süreli Yayın,  - 23.000 sesli kitap (orijinal seslendirme ile)   - 100 dilde yayın bulunmaktadır. ◦ Tüm içerik orijinal dili ne ise içeriğe o dilde erişilmektedir◦ %85’i İngilizce’dir.◦ Arapça (850 adet), Türkçe-Osmanlıca (1000 adet) kitaplar da mevcuttur.◦ 160.000 Almanca, 175.000 Fransızca, 10.000 Rusça, 30.000 İspanyolca kitap vardır. 
 

Science Direct Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Teknoloji ve Tıp Bilimleri konularında 2.242 adet dergiye tam metin erişim sağlayan bir veri tabanıdır. Veritabanı IP kontrollü erişime olanak verdiğinden kullanıcı adı ve password gerekmemektedir. Erişim adresinde “Search”  adlı alana girilince, basit veya detaylı tarama alanlarını getirmektedir. Burada keyword veya parametrelerden istenileni yazıp, abstract veya fulltext kaynak almanız mümkün olmaktadır. Ayrıca "Browse" alanında dergileri alfabetik görebilme olanağı da bulunmaktadır.


 

WİLEY Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Teknoloji ve Tıp bilimleri konularında 1.422 adet dergiye, tam metin erişim sağlayan bir veri tabanıdır. Bazı dergilerde 1996, bazı dergilerde ise 1997 yılına kadar arşiv imkanı sunmaktadır. 

Fen bilimleri, sosyal bilimler, teknik bilimler ve tıp gibi multi disiplin içeren SpringerLink Veri tabanı bünyesinde 2.567 adet tam metin dergi yer almaktadır. Dergilere 1997 yılından günümüze kadar erişim sağlanmaktadır. 

ITHENTICATE

İntihali Engelleme Programı

"Ithenticate" Hızlı Başlangıç Kılavuzunu incelemek için tıklayınız.

 
ULAKBİM tarafından üniversitemizin erişimine açılan İThenticate programını kullanmak isteyen öğretim üyelerinin isim, soy isim, unvan ve mail adreslerini içeren bilgileri kutuphane@mersin.edu.tr adresine mail ile göndermeleri gerekmektedir. Erişim tanımlamaları ile ilgili olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığında görevlendirilen kişi, üniversitemiz bünyesinde İthenticate programına erişim sağlamak isteyen öğretim üyelerinin sisteme erişim tanımlamalarını yapacaktır. Sisteme tanımlaması yapılan öğretim üyelerinin bildirmiş olduğu mail adresine (mersin.edu.tr uzantılı bir mail adresi gerekmektedir) ithenticate sistemi tarafından otomatik olarak şifre ve kullanıcı adı gönderilecektir. Bu kullanıcı adı ve şifre www.iThenticate.com adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır. TÜRKÇE SÜRELİ YAYIN VERİTABANI
     (YENİ)                        


 Ağırlıklı olarak Türkçe kaynaklardan oluşan İdealonline Elektronik Veritabanı Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarında oldukça geniş ve zengin bir koleksiyona sahiptir.İdealonline Süreli Yayın Elektronik Veritabanında 192 dergi ve 10.000’in üzerinde makale bulunmaktadır.

Kullanım kılavuzu için tıklayınız... 

Dergi listesi için tıklayınız...

 
 ULAKBİM, başlattığı “DergiPark Projesi” ile ulusal akademik dergilerin elektronik ortamda yayımlanması için uluslararası standartlarda barındırma ve süreç yönetimi hizmeti sunmaktadır. DergiPark Projesi, akademik dergilerin, “Açık Dergi Sistemleri (Open Journal Systems - OJS)” üzerinden kaliteli bir editöryal sürecin gerçekleştirilmesine imkan veren standart bir yapıyla elektronik ortamda yönetilmesini sağlamaktadır. Teknik altyapı ve kullanım desteğinin ULAKBİM tarafından ücretsiz olarak sunulduğu sistem, dergilerin kalitesinin yükselmesi ve erişilebilir olması açısından önem taşımaktadır.  ULAKBİM, sunucu güvenliği, yazılımın güncellenmesi ve yedeklemeden sorumlu olacak. Böylece bu sistem üzerinde yayımlanan dergilerin uluslararası indekslere başvuru için her türlü alt yapısı sağlanmış olacaktır. DergiPark Projesine, 100 dergi ile başlanmış, ülkemizde yayımlanan yaklaşık 1500 akademik dergiyi kapsayacak şekilde genişletilmesi planlanmıştır. Sistemde, her dergiye bir alan adı tanımlanacak ve “Dergi Yöneticisi” hesabı açılarak, dergi yöneticisinin kendi dergisini yönetmek ve yayımlamakla sorumlu olması sağlanmaktadır.TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde bu sistem aktif olarak çalışacaktır. Dergi yayımcılarına bir alan adı tanımlanacak, OJS sistemi üzerinde “Dergi Yöneticisi” hesabı açılacaktır. Her dergi yöneticisi kendi dergisini yönetmek ve yayımlamakla sorumlu olacaktır.