NULL Mersin Üniversitesi | Su Ürünleri Fakültesi |

Su Ürünleri Fakültesi

Su Ürünleri Fakültesi

          
           
Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi; 3837 sayılı yasa ile 1992 yılında kurulmuş, 1995-1996 Eğitim-Öğretim yılında 30 öğrenci ile Çiftlikköy yerleşkesi B Blokta Eğitim-Öğretim faaliyetlerine başlamış ve 1999 yılında ilk mezunlarını vermiştir. 2000-2001 Eğitimi-Öğretim yılı Güz döneminde Yenişehir yerleşkesinde tahsis edilen binaya taşınılmış ve o tarihten itibaren eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleri Yenişehir yerleşkesinde sürdürülmektedir.

 

            Yenişehir yerleşkesi; şehir merkezine 8,7 km mesafede olup, toplu taşıma araçları ile 15 dakika uzaklıktadır. Yerleşkede öğrencilerin yararlanabileceği Kafeterya, Bilgi Erişim Merkezi ve Yemekhane yer alırken öğrencilerin barınma ihtiyacı yerleşkeye yakın konuşlanmış Kredi Yurtlar Kurumuna ait Yurtlar ve Özel Yurtlar tarafından karşılanmaktadır.

 

            Su Ürünleri Fakültesi; Akademik yapılanma çerçevesinde Temel Bilimler, Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Avlama ve İşleme Teknolojisi olmak üzere 3 Bölümden oluşmaktadır. Ancak Lisans düzeyinde Eğitim-Öğretim faaliyetleri “Su Ürünleri Mühendisliği” adı altında tek programda yürütülmektedir. Program 4 yıllık olup, Öğrenciler; Fen ağırlıklı Temel Bilimler programları için öngörülen MF2 puan türünden ÖSYM tarafından programa yerleştirilmekte ve programı başarı ile tamamlayan öğrenciler “Su Ürünleri Mühendisi” ünvanı ile mezun olmaktadırlar. Altıncı yarıyılını tamamlayan öğrenciler kamuya ait Su Ürünleri İşletme İstasyonlarında, özel sektöre ait  Kafes İşletmelerinde ve Su Ürünleri İşleme Fabrikalarında  30 iş günü zorunlu staj’a tabi tutulmaktadırlar.

 

            Eğitim dili Türkçe olup, dersler 5 adet derslik, 2 adet öğrenci laboratuarı ve uygulama birimleri olmak üzere toplan  450 m2kapalı alanda yürütülmektedir.         Akademik kadrosu;     5  Prof.Dr.,     5 Doç.Dr.  ve  10  Yrd.Doç.Dr. olmak üzere 20 öğretim üyesinden oluşmaktadır. Lisans ve Lisansüstü düzeyde Erasmus Öğrenci Değişim Programı çerçevesinden Finlandiya ve Estonya’da yer alan üniversiteler ile iş birliği antlaşmaları bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği bölümleri ile Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde Çift Ana Dal yada Yan Dal yapma olanakları bulunmaktadır.

 

            Su Ürünleri Fakültesi; MEÜ. Fen Bilimleri Enstitüsünde “Su Ürünleri Anabilim Dalı” adı altında tek bir Anabilim Dalı ile temsil edilmektedir. Su Ürünleri Anabilim Dalında 1996 yılından itibaren Yüksek Lisans, 2003 yılından itibaren de Doktora eğitimleri yürütülmektedir.

 

Mezunlarımız  “Su Ürünleri Mühendisi Ünvanı” ile Gıda Tarım ve Hayvancılık, Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri Bakanlıklarına bağlı kurumlarda, Su Ürünleri Yetiştiricilik İşletmelerinde, Su Ürünleri İşleme Tesislerinde istihdam edilmektedirler.